دوره «دیگریِ بزرگ» با نگاهی بر سریال Unorthodox

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
200.000 تومان
تحلیل سریال Unorthodox

مزایای این دوره برای من

جلسه‌ «دیگری بزرگ با بررسی سریال Unorthodox»

کودکی را در نظر بگیرید که قرار است متولد بشود. لکان توجه ما را به «قبل از تولد» کودک جلب می‌کند. پیش از به دنیا آمدن، مادر و پدر برای او «نام» انتخاب و اتاقش را تهیه می‌کنند. یعنی قبل از این که کودک اصلا «وجود» داشته باشد، موضوع میل دیگری می‌شود. کودک داخل رحم مادر به وجود می‌آید. «در داخل» گفتمان والدینش زاده می‌شود. اولین محل هرکس در داخل مادر است که اولین دیگری برای اوست. [لکان مادر را به صورت mOther هم می‌نوشته، یعنی مادر اولین دیگریِ بزرگ است، با این توضیح که بزرگ دیگری یک شخص نیست و یک جایگاه است.]

پس کودک هنگام تولد در قالب «ابژه‌ی میل دیگری» به این دنیا فراخوانده می‌شود. یعنی موضوع میل دیگری.

پس «خودش» چه؟

فعلا از «سوژه بودن» خبری نیست. [یعنی فاعلیتی ندارد.]

در واقع کودک تا شش ماهگی خودش را نمی‌بیند و در آینه تشخیص نمی‌دهد [گویی با مادر یکی است] تا زمانی که بتواند خود را در «آینه‌ی دیگری» بشناسد و بپرسد من کیستم؟ همان که درآینه می‌بینم؟

کودک خودش را همان که در آینه می‌بیند تلقی می‌کند! در حالی که اینطور نیست. تصویر در آینه همان کودک نیست؛ تصویر در آینه تصویرِ اوست، نه خودِ او. به خاطر همین است که لکان می‌گوید:

“خود [همان] دیگری است.” [خود معادل ego]
یعنی ما «خود» مان را در آینه‌ی دیگری تعریف کرده ایم.

در سریال Unorthodox اِستی دختری است که مانند هرکس دیگری که در یک شرایط خاصی به این دنیا فراخوانده شده و تلاش می‌کند تا از چنگال «دیگران» فرار کند و جایی برود تا بتواند جوری که «خودش» می‌خواهد زندگی کند.

در ویدیو گویی صحنه‌ی جدال نمادین او با «دیگران» است. هم‌زمان می‌خندد و اشک می‌ریزد. «موی» او را از بین می برند و «کلاه‌گیس» جایش می‌گذارند! یعنی هرچه هستی را می‌بُریم و جایش چیزی می‌گذاریم همانند «دیگران» نه شبیه خودت. دخترهای دیگر هم می‌لرزند و سرنوشتشان را نظاره می‌کنند.

استی در این نبرد سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند و دنیا را زیرپا می‌گذارد تا به مقصد برسد، تا برود جایی که «خودش» می‌خواهد!
آن‌جا کجاست؟
بغل مادرش.

جلسه‌ی آنلاین نگاه تحلیلی به مینی‌سریال Unorthodox، جمعه 19 دی‌ماه ۹۹ برگزار شد. در این جلسه، درباره‌ی مفهوم «دیگریِ بزرگ» از دیدگاه لکان با نگاه به سریال Unorthodox، صحبت کردیم. می‌توانید فایل صوتی جلسه را از لینک زیر تهیه کنید.

در این سریال به زبان‌هایی گفتگو می‌شود که ممکن است برای افراد بیگانه باشد، اما اتفاقاتی که در روند داستان رخ می‌دهد، به صورت جهانی آشنا و قابل درک است. دبورا فلدمن، نویسنده‌ی Unorthodox

محتوای دوره

جلسه «دیگری بزرگ» با نگاهی بر سریال Unorhodox

نظرات کاربران

زهرا مرتضایی
زهرا مرتضاییعضو سرکل اول
بیشتر بخوانید
مهم ترین نکته که برای من در این دوره بسیار مشهود بود هدفمند بودن تمام افراد در جهت ارائه مباحث و برنامه ریزی دقیق و اصولی برای طی کردن راه بود. یکی از بهترین اتفاقات تحصیلی من اشنا شدن با مرکز تجربه زندگی بود.. مرکزی که شما را به تجربه اصولی و درست دعوت می‌کند.
ملیکا داوودی
ملیکا داوودیعضو سرکل اول
بیشتر بخوانید
کلاس‌های مدرسه تجربه زندگی برای من بسیار کاربردی و مفید بوده و هست؛ چرا که تمامی نکات و موضوعات کلیدی در مباحث درسی، با تیمی حرفه‌ای برنامه‌ریزی شده است. از طرفی وضعیت دانشجویان و کیفیت کلاس‌ها، از طریق کارشناسان مدرسه چک شده و در جلسات منتورینگ در مورد مسائل شخصی و کلاسی بحث می‌شود. چنین کیفیتی رو من تا الان در دوره هایی که گذرانده بودم تجربه نکردم. افتخاری است برای من شاگردی در مدرسه تجربه زندگی.
قبل
بعدی
اسکرول به بالا